Naše filozofie

Eknihyjedou.cz založil český spisovatel Martin Koláček. Martin se v roce 2002 rozhodl probíjet knižním trhem sám, bez pomoci nakladatelství. Tehdy se to zdálo téměř nemožné. S nástupem e-knih se však trh zcela změnil. Čtečky jsou stále dostupnější a jejich podíl roste. Vytvoření e-knihy stojí pouze čas, nemusíte při vydání řešit cenu tisku.

Přesto vydávání na vlastní pěst naráží na spoustu překážek:
- E-shopů je hodně a s každým musíte mít samostatnou smlouvu, fakturaci apod.
- Některé e-shopy vůbec se samostatnými autory a autorkami nespolupracují.
- I když jste soukromá osoba, ve smlouvách figurujete jako vydavatel, takže tuto činnost děláte vlastně pololegálně.
- Nakladatelství, která by obchod zprostředkovala, si buď berou Vaše autorská práva, vyžadují vstupní poplatek, nebo si nechávají většinu zisku.

Proto jsme se rozhodli udělat pro Vás jakýsi most přes všechny tyto obtíže. Fungujeme jako vydavatelství, ale s tím rozdílem, že férově sdílíme Váš risk.

Řekněme si upřímně: Šance, že kniha bude něco vydělávat, není vysoká. Trh je velký, a ať je kniha jak chce dobrá, musíte mít velkou dávku štěstí. Přesto má vždy cenu knihu vydat. I jeden člověk, který si ji koupí a potěší ho, je dostatečnou odměnou. V takovém případě sice nevyděláme, ale budeme mít dobrý pocit, že jsme pomohli dílu na svět.

Prioritou pro nás není marketingový potenciál knihy. Jste-li začínající autor/ka nebo je Vaše dílo zajímavé jen pro mizivé procento lidí, pro nás to není překážka. Naopak, naším cílem je představit veřejnosti originální, autentická a zajímavá díla.